Skip to main content

Is fikri satmak da bir is fikridir - Business broker

Girişimciyseniz ve ABD'ye yerleşirseniz evinizi kiraladıktan sonra ikinci gideceğiniz yer bir business broker olabilir. Bu firmalar size işini devren satmak isteyen bölgedeki firmaların kataloglarını gösterir ve size en doğru işi satarlar. Örn. Daha önce perakende sektöründe çalıştıysanız ve cebinizde 200 bin USD varsa size Mc Donald's restoranı devralmanızı önerir.. Özetle süreç şöyle işler..
 1. Danışmana ne yetenekleriniz olduğunu, öncesinde ne işler yaptığınızı anlatırsınız.
 2. Yeni iş devralmak için ne kadar bütçeniz olduğunu belirtirsiniz. 
 3. Gizlilik anlaşmasını imzalarsınız.
 4. Sizi emlakçı gibi bölgedeki devren satılık işyerlerini gezdirir
 5. Beğendiğinizi alır, komisyonunu da danışmana ödersiniz

Bu sistemin devreden ve devralan için çok büyük avantajları var
 • Devredenin mahremiyeti ve imajı korunur.
 • Devreden gereksiz telefon görüşmeleri ve detaylarla uğraşmaz.
 • Devir alacak olan kişi kendine uygun işlere hızlı erişir. Parasına uygun tesisleri bulur.
 • Devir alacak kişi devredilecek yerlerin min 3 yıllık bilançolarını görür. Ne alacağını bilir.
 • Görünmeyen bazı risklerden korunmuş olursunuz. 
Görünmeyen risk kısmını açmak gerekirse: ABD'de her 8 yılda bir benzin istasyonları depolarını söküp temizlemek zorundadır. 7 yıl önce son temizliğini yapmış bir benzin istasyonu almak devir alan kişiye büyük zarar ettirebilir...

Bu iş Türkiye'de tutar mı? Bugün için bence tutmaz.. Neden?

 • Bizde bilançolar çoğu zaman gerçeği yansıtmaz.
 • Devren yer satma ağdeti var ama araya danışman sokma ağdeti yok. bkz: Sahibinden.com'daki ilanlar
 • Konut kiralama ve satın almada bile danışmana verilen rakamlar insanların gözüne batıyor. Buradaki rakamlar da göze batacaktır. 
 • Wikipedia da bile bu kavram sadece 3 dilde.. Türkiye'ye gelmesine biraz zaman var. http://en.wikipedia.org/wiki/Business_broker

Comments

 1. Anonymous3:05 AM

  Guzel gozlem sadik abi

  ReplyDelete
 2. 2011 de post atmışsınız, yıl oldu 2016 halen Türkiye'de business broker yok

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

Girişimcilik Testi

KOSGEB'in girişimciler için birçok hibesi, ücretsiz semineri veya fuar destek programları vardır. Bunları zaten http://www.kosgeb.gov.tr adresinden takip edebiliyoruz. Bir işe başlamadan önce o işe uygun kişimiyiz bilmemiz lazım. Postacı olmaksa hayalin, yürümeye razı mısın? İlk okul öğretmeni olmaksa hayalin, çocukları sever misin? 
Girişimci olmaksa hayalin bu iş için doğru kişi misin? Tabi ki aşağıdaki sorular da cevapları da kutsal bir kitaptan alınma değil ama büyük ölçüde (çevremdekileri gözlemlerime göre) doğru.Soruların her birinin cevaplarının farklı puanları var. Sayfanın en altında da katsayılarını veriyorum. 100 puan ideal Girişimciyi temsil ederken, 0 puan da ideal Gymnosophists'i tanımlıyor.

1)Bir ürün/hizmeti üretmeyi planlarken sizi ne cezbeder? a.Riskin yüksek olması b.Rekabetin olmaması c.Bildiğiniz bir iş kolunda yer alması d.Kârlılığın yüksek olması
2)Rekabete dayalı bir oyun oynadığınızda sizin ilgi odağınız aşağıdakilerden hangisi olur? a.Oyunu ne kadar iyi …

Studyo (hazır) ofis avantajları

Hazır ve Kiralık Ofis Arasında Nasıl Karar Verilmeli?
Sizin için hangi seçeneğin uygun olacağına karar vermenin en iyi yolunun önce firmanızın ne şekilde büyüyüp gelişeceğine karar vermek olduğunu düşünüyorum. Örneğin; geçmişte kendini geleneksel kiralık ofis yaklaşımına daha yakın hisseden bir kaç müşterim olmuştu ve onlar için bu seçenek daha uygundu. Bu şekilde kurulan ofisleri çalışır hale getirmek için gereken tüm sermaye harcamaları göz önüne alındığında kovansiyonel ofisler ancak 3 yıl sonra maliyet etkin hale geliyorlar. Fakat firma düşünülenden daha hızlı büyüdüğünde, yani kullandıklarından daha fazla alana ihtiyaç duymaya başladıklarında, sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu durumda kira kontratınızı fesh etmek ya da firmanızı iki farklı binaya yaymak zorunda kalıyorsunuz.
Benim uzmanlık alanım idari ve diğer servislerini dışardan alan hazır ofisler ve bence hali hazırdaki piyasa şartlarında en iyi seçenenek bu.
Ofis servislerini sağlayan işletmeler, yönetici suitleri …