Skip to main content
Bilindiği üzere etohum girişimleri 31 Ocak’da açıklanmıştı. Sunumax da 11 girişimden biri olarak seçilmişti. 8 Ay geçti ve yeniden etohum seçmeleri başladı. Etohum deneyimimi yazmak istedim bu sayede yeni katılacak firmaların kafalarındaki soruları cevaplayabilirim diye düşündüm.
Etohum bana ve Sunumax‘a çok şey kattı. Kattıklarından ilk etapta aklıma gelenleri sıralamak isterim.

etohum toplantıları
İki haftada bir düzenlenen toplantılarda onlarca yeni kişiyle tanıştım. Tanıştığım kişilerden çok şey öğrendim, bu kişilerle sohbet etmekten büyük zevk aldım. Bu kişilerden bazıları Ömer Ekinci, Devletşah, Müge Cerman‘dı (angel advisor)… Sunumax’ın logo ve tasarımını yapan Burak Dönertaş ile de bir etohum toplantısında tanışmıştım. Etohum toplantılarının bazıları da maçkolik’de yapıldı. Maçkolik’de o güzel yemekleri yarı fiyatına yemek bile büyük zevkti. Maçkolik’e de teşekkür etmek boynumun borcudur. Etohum toplantılarının birinde de eticaret dünyasının önemli ismi Prof. Dr. Şule Özmen ile tanıştım ve Şule Hocam Sunumax’a kitabında yer verdi. Bu yakın zamanda beni en çok mutlu eden olaylardan biriydi.
etohum.tv
etohum’un televidyon.com altyapısını kullanan bir web tv kanalı var. Yaptığım işleri ilk anlatmam için orada mikrofon uzatmıştı Burak Hoca. O dönemde etohum şirketi değildim bile. Sadece o video bile birkaç müşteri bulmam için yeterli olmuştu. Daha sonradan Cem KOCABAŞA (kardeşim) ile maçkolik’de yaptığımız bir söyleşi de yine etohum.tv de yayınlanmıştı. Bunlar insanlık için küçük ama işine dört kolla sarılan genç girişimciler için büyük adımlardır.
İlgili videolar:
http://televidyon.com/p/460/sadik-kocabas-ile-sunumaxcom
http://televidyon.com/p/962/kocabasa-kardeslerin-sunumax-hikayesi–1
http://televidyon.com/p/963/kocabasa-kardeslerin-sunumax-hikayesi–2
http://televidyon.com/p/791/2009-etohum-15-internet-girisimcisietohum kampı
etohum firması olarak seçildikten sonra sektörün bilinen isimleri bizlerden karşılık beklemeksizin haftasonlarını ayırdılar. Uğur Özmen, Savaş Şakar, Nevzat Aydın, Ali Karabey gibi isimler vardı. Her birinden farklı farklı önemli şeyler öğrendim. Aklıma gelenlerden birini paylaşayım. Savaş Bey iş yaparken planlamanın önemini ve atıl kaynakların değerlendirilmesinden bahsediyordu. Verdiği örnek: İş kuleler yapılırken yüklenici firma 4. Leventteki şantiye sahasının %70 gibi bir bölümünü otopark olarak değerlendirdiğini, İnşaat sahası çevresini de reklam bannerleri için kiraya verdiğini anlattı. Bunun üzerine ofisime gider gitmez ilk yaptığım şey stüdyomun boş olduğu zamanları belirlemek ve o zamanlarda stüdyoyu kiraya vermek oldu. Sadece stüdyo kirasından ciddi rakamlar kazanmıştım. Bu fırsatla Savaş Bey’e teşekkür etmiş olayım. Sadece bu kamp bile para ile satın alınamayacak bir deneyimdi.
Etohum kampı için:
http://televidyon.com/p/927/etohum-kampi/

Etohum sunumu
Her firma bir gün sunum yapıyordu. Bizim sunumumuza da yaklaşık 50 kişi izlemeye gelmişti. Bu yaptığımız işleri doğru kişilere anlatmak için büyük bir fırsattı. Sunumumuzdan hemen sonra bile birkaç iş bağladığımı hatırlıyorum. Böyle ortamlar startuplar için bulunmaz fırsatlardır.

Sunumumuzun daveti de bu şekildeydi:
http://www.etohum.com/5-mart-persembe-maksimum-sunum-sunumaxcom

Üniversitelerde etohum panelleri
Yaptığımız işleri sadece yatırımcılara ve sektörden kişilere değil aynı zamanda üniversite öğrencilerine de anlattık. Öğrencilerden gelen sorular işimizi daha da geliştirmemizi sağladı.

Yatırımcı firmalar ile buluşma
Süreç boyunca 4 büyük yatırımcı firma ile etohum çatısı altında buluşma fırsatı yakaladım. Ama şirket satın alma veya satma durumları çok zor kararlardır. Hala bir birleşme olmadı ama bu süreçleri yaşamak bile bir deneyimdir.

Comments

Popular posts from this blog

Girişimcilik Testi

KOSGEB'in girişimciler için birçok hibesi, ücretsiz semineri veya fuar destek programları vardır. Bunları zaten http://www.kosgeb.gov.tr adresinden takip edebiliyoruz. Bir işe başlamadan önce o işe uygun kişimiyiz bilmemiz lazım. Postacı olmaksa hayalin, yürümeye razı mısın? İlk okul öğretmeni olmaksa hayalin, çocukları sever misin? 
Girişimci olmaksa hayalin bu iş için doğru kişi misin? Tabi ki aşağıdaki sorular da cevapları da kutsal bir kitaptan alınma değil ama büyük ölçüde (çevremdekileri gözlemlerime göre) doğru.Soruların her birinin cevaplarının farklı puanları var. Sayfanın en altında da katsayılarını veriyorum. 100 puan ideal Girişimciyi temsil ederken, 0 puan da ideal Gymnosophists'i tanımlıyor.

1)Bir ürün/hizmeti üretmeyi planlarken sizi ne cezbeder? a.Riskin yüksek olması b.Rekabetin olmaması c.Bildiğiniz bir iş kolunda yer alması d.Kârlılığın yüksek olması
2)Rekabete dayalı bir oyun oynadığınızda sizin ilgi odağınız aşağıdakilerden hangisi olur? a.Oyunu ne kadar iyi …

Is fikri satmak da bir is fikridir - Business broker

Girişimciyseniz ve ABD'ye yerleşirseniz evinizi kiraladıktan sonra ikinci gideceğiniz yer bir business broker olabilir. Bu firmalar size işini devren satmak isteyen bölgedeki firmaların kataloglarını gösterir ve size en doğru işi satarlar. Örn. Daha önce perakende sektöründe çalıştıysanız ve cebinizde 200 bin USD varsa size Mc Donald's restoranı devralmanızı önerir.. Özetle süreç şöyle işler..
Danışmana ne yetenekleriniz olduğunu, öncesinde ne işler yaptığınızı anlatırsınız.Yeni iş devralmak için ne kadar bütçeniz olduğunu belirtirsiniz. Gizlilik anlaşmasını imzalarsınız.Sizi emlakçı gibi bölgedeki devren satılık işyerlerini gezdirir. Beğendiğinizi alır, komisyonunu da danışmana ödersiniz
Bu sistemin devreden ve devralan için çok büyük avantajları var
Devredenin mahremiyeti ve imajı korunur.Devreden gereksiz telefon görüşmeleri ve detaylarlauğraşmaz.Devir alacak olan kişi kendine uygun işlere hızlı erişir. Parasına uygun tesisleri bulur.Devir alacak kişi devredilecek yerlerin …

Araç lastiği ve bijon kontrol kauçukları

Kasım 2015 Dubai seyahatimde bu TIR lastiğini gördüm. Sıradan bir lastik gibi gözükse de belli ki sahibi veya işletmeci şirketi iş güvenliği konusunda çok hassas biri. Baba mesleğim nakliyecilik olmasına ramen ilk defa böyle bir uygulama görmüştüm. Her bijon'un üzerine üçgen bir kauçuk takmışlar. Bijonlar tam sıkı iken bu kauçuklar birbirlerine bakıyor; bu sayede şöför basit bir göz muayenesiyle bütün lastiklerinin yolculuğa hazır olduğundan emin oluyor. Bu bijonların gevşeme ihtimali normalde çok düşüktür. Bu düşük ihtimal tedbir almaya mani olmamış. 
Bu kauçuklardan üretip TIR filosuyla övünen Türk nakliyecilere satmalı mı?