Skip to main content

Girişimcilere 7 küçük öneri

Öneri 1: Küçük olun

Her sektörde büyük firmalar vardır. Fakat büyük firmalar müşterilerine yeterince ilgi göstermezler, gösteremezler. Siz her müşterinizi ismi ile tanıyın. Büyük rakipleriniz enerjilerini içsel problemlerini çözmek için harcarken siz müşterilerinizle ilgilenin, pazarlama yapın. El yazınız ile hayırlı olsun veya güle güle kullanın yazmanız bile fark yaratacaktır.

Shangai Expo 2010
Öneri 2: Seyahat edin

Dış pazarlarda neler oluyor takip edin. Google alert kullanın ve Uzak doğudaki fuarlardan haberdar olun. Paranız varsa gidip keşfedin, paranız yoksa bavul ticareti yaparak masraflarınızı çıkarın.
Çin, Hindistan ve büyüyen diğer pazarları yakından gözlemleyin bu pazarlar Türk girişimcileri için büyük fırsatlar barındırıyor.
Ufak da olsa bir ayağınız yurt dışında olsun. Hiç beklemediğiniz fırsatlar her an karşınıza çıkabilir.
Ajda Pekkan modeli hala başarılı oluyor.

Öneri 3: Akıllı çalışın

Bir çok yeni kurulan şirket öncelikle birim maliyetlerine odaklanır. Halbuki beyaz t-shirt deneyindeki gibi asıl büyük sabit masrafları gözümüz görmeyebilir. 
Birçok iş kolu için ofis kirası ve masrafları ikinci büyük sabit giderdir. Bu durumda dahi kurumları büyük kısmı tasarruf edebileceği bu büyük kalemi göremeyebilirler. Kendilerini sabit kiralara ve uzun dönemli kontratlara bağlayacaklarına kısa dönemli ve kullandığın kadar öde sistemli yeni nesil ofisler kullanmalarını tavsiye ederim. Bu sayede ofis giderleri %40 oranında azalacaktır. Aynı zamanda esneklik de yanlarına kar kalacaktır.
 
Öneri 4:Çevreci olun
Kendini ve çalışma arkadaşlarını daha az enerji, kağıt, su kullanımı konusunda motive etmeli ve eğitmeli. Daha verimli teknolojilerin peşinden koşmalı.
Tasarruflu ampuller, az enerji harcayan monitörler, A sınıfı klimalar gibi yeşil teknolojiler faturalarınızı büyük ölçüde azaltacaktır. Yarattığınız bu ekstra bütçeyi de reklam harcamalarınızda kullanabilirsiniz. Konuyu anlatan kısa video.

Öneri 5: Çevrenize bakın
Ekonominin en durgun zamanlarında bile iyi para kazanan sektörler vardır. Türkiye'de bankacılık sektörü, telekominikasyon sektörü ve kamu kurumları kriz zamanında personel harcamalarını kıssa da dış kaynak kullanımına devem edenlerdendi. Bu tür zamanlarda günlük işlerimizden sıyrılabilip bu sektörlere nasıl katma değer verebilirim diye düşünmek işlerin devamı için faydalı olacaktır. 

Öneri 6: Dışkaynak kullanın
Ana işe odaklanıp ciroyu arttırmak birini amaç olmalı. Hemen sonrasında diğer aktiviteleri dış kaynak kullanarak karşılamak çoğu zaman uzun vadede faydalı olur. 
Sekreterinizi bile sanal sekreter olarak kullanabilir, toplantılarınızı bu işleri yapan profesyonel firmalarda yapmanız faydalı olacaktır. Bu sayede ekonomide herkes en iyi bildiği işi yapar ve toplamda herkes fayda görür.

Geliştrend'den bir görüntü
Öneri 7: Çevre Edinin (Network)

Müşteriler, olası iş ortakları, parner şirketlerle tanışmak için artık İstanbul'da birçok toplantı düzenleniyor. AWP partiler, Buluştrend, Likemind aklıma gelenlerden ilkleri. Çekinmeyin katılın. 

Comments

Popular posts from this blog

Girişimcilik Testi

KOSGEB'in girişimciler için birçok hibesi, ücretsiz semineri veya fuar destek programları vardır. Bunları zaten http://www.kosgeb.gov.tr adresinden takip edebiliyoruz. Bir işe başlamadan önce o işe uygun kişimiyiz bilmemiz lazım. Postacı olmaksa hayalin, yürümeye razı mısın? İlk okul öğretmeni olmaksa hayalin, çocukları sever misin? 
Girişimci olmaksa hayalin bu iş için doğru kişi misin? Tabi ki aşağıdaki sorular da cevapları da kutsal bir kitaptan alınma değil ama büyük ölçüde (çevremdekileri gözlemlerime göre) doğru.Soruların her birinin cevaplarının farklı puanları var. Sayfanın en altında da katsayılarını veriyorum. 100 puan ideal Girişimciyi temsil ederken, 0 puan da ideal Gymnosophists'i tanımlıyor.

1)Bir ürün/hizmeti üretmeyi planlarken sizi ne cezbeder? a.Riskin yüksek olması b.Rekabetin olmaması c.Bildiğiniz bir iş kolunda yer alması d.Kârlılığın yüksek olması
2)Rekabete dayalı bir oyun oynadığınızda sizin ilgi odağınız aşağıdakilerden hangisi olur? a.Oyunu ne kadar iyi …

Is fikri satmak da bir is fikridir - Business broker

Girişimciyseniz ve ABD'ye yerleşirseniz evinizi kiraladıktan sonra ikinci gideceğiniz yer bir business broker olabilir. Bu firmalar size işini devren satmak isteyen bölgedeki firmaların kataloglarını gösterir ve size en doğru işi satarlar. Örn. Daha önce perakende sektöründe çalıştıysanız ve cebinizde 200 bin USD varsa size Mc Donald's restoranı devralmanızı önerir.. Özetle süreç şöyle işler..
Danışmana ne yetenekleriniz olduğunu, öncesinde ne işler yaptığınızı anlatırsınız.Yeni iş devralmak için ne kadar bütçeniz olduğunu belirtirsiniz. Gizlilik anlaşmasını imzalarsınız.Sizi emlakçı gibi bölgedeki devren satılık işyerlerini gezdirir. Beğendiğinizi alır, komisyonunu da danışmana ödersiniz
Bu sistemin devreden ve devralan için çok büyük avantajları var
Devredenin mahremiyeti ve imajı korunur.Devreden gereksiz telefon görüşmeleri ve detaylarlauğraşmaz.Devir alacak olan kişi kendine uygun işlere hızlı erişir. Parasına uygun tesisleri bulur.Devir alacak kişi devredilecek yerlerin …

Araç lastiği ve bijon kontrol kauçukları

Kasım 2015 Dubai seyahatimde bu TIR lastiğini gördüm. Sıradan bir lastik gibi gözükse de belli ki sahibi veya işletmeci şirketi iş güvenliği konusunda çok hassas biri. Baba mesleğim nakliyecilik olmasına ramen ilk defa böyle bir uygulama görmüştüm. Her bijon'un üzerine üçgen bir kauçuk takmışlar. Bijonlar tam sıkı iken bu kauçuklar birbirlerine bakıyor; bu sayede şöför basit bir göz muayenesiyle bütün lastiklerinin yolculuğa hazır olduğundan emin oluyor. Bu bijonların gevşeme ihtimali normalde çok düşüktür. Bu düşük ihtimal tedbir almaya mani olmamış. 
Bu kauçuklardan üretip TIR filosuyla övünen Türk nakliyecilere satmalı mı?